مهم ترین رنگ در طراحی رابط کاربری

Mohammad Reza Keikavousi

همان طور که احتمالا حدس زدید، این مقاله در رابطه با رنگ آبی است. بدون شک آبی یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین رنگ ها در طراحی رابط کاربری است. همین حالا به آیکن برنامه های گوشی خود نگاهی بیندازید. حتما میبینید که اکثر آن ها آبی هستند. مثل فیسبوک، توییتر، سافاری و...

چرا آبی رنگ انتخابی است؟

دلایل مختلفی برای انتخاب رنگ آبی وجود دارد که در زیر برخی از آن ها لیست شده اند:

 

مردم رنگ آبی را دوست دارند.

مطالعات نشان داده است که بسیاری از مردم از رنگ آبی به عنوان رنگ مورد علاقه خود یاد می کنند. رنگ آبی در سراسرجهان حس امنیت را منتقل می کند.

 

رنگ آبی با طبیعت در ارتباط است

رنگ آبی ارتباطی بسیار قوی با آب های تمیز، آسمان پاک و ... دارد که منجر به استفاده زیاد از آن به عنوان یک رنگ خاص می شود.

 

رنگ عمومی برای طراحان رابط کاربری است

از دیدگاه یک طراح رابط کاربری، پر استفاده ترین رنگ است. بسیاری از رنگ هایی که طراحی ها استفاده می شود، مثل قرمز، نارنجی و سبز، در ذهن مردم برای خطا، هشدار و اعلام موفقیت کلیشه شده اند. به همین حاطر رنگ آبی انتخاب مناسبی برای طراحان می شود.

 

حس نوآوری می دهد.

اکثر شرکت ها، به خاطر ارتباط رنگ آبی با تکنولوژی و نوآوری، از آن استفاده می کنند

 

به کاربر حس امنیت را القا می کند.

رنگ آبی یک رنگ عمومی برای وب سایت ها و اپلیکیشن های مسافرتی است. این رنگ احساس امنیتی را منتقل می کند که برای شرکت های مسافرتی بهترین ابزار است.

محصول را برای استفاده قابل اعتماد می کند

در بسیاری از مواقع ما باید کاربر را مجاب کنیم که این محصول بهترین انتخاب برای شماست. هدف از اضافه کردن رنگ آبی در این مواقع متقاعد کردن کاربر به اعتبار محصول است. برندهای تکنولوژی مثل Dell, IBM, Intel, AT&T, PayPal از حس اعتماد رنگ آبی استفاده می کنند و محصولی را تولید می کنند که مردم روز به روز بیشتر به آن اعتماد می کنند.

رنگ آبی حس تعادل و باهوشی را نشان می دهد و به این دلیل است که بسیاری از سرویس های پرداخت از رنگ آبی در طراحی خود استفاده می کنند.

 

کوررنگی

افرادی که دچار انواع رایج کوررنگی (پروتانوپیا و دوترانوپیا) هستند هم رنگ آبی را تشخیص می دهند که این اتفاق برای رنگ سبز یا قرمز رخ نمی دهد.

همان طور که می دانید رنگ غالب فیسبوک هم آبی است. چون مارک زاکربرگ کوررنگ است و می گوید: "آبی غنی ترین رنگ برای من است- من همه آبی ها را می بینم"

 

نتیجه گیری

همه این موارد به این معنی نیست که همین حالا زنگ وبسایت/اپلیکیشن خودتان را آبی کنید! در حقیقت آبی بهترین رنگ برای همه نیست. اگر وب سایت یا اپلیکیشن شما با رنگ آبی جواب داده است، لزوما ممکن است برای همه این اتفاق نیفتد. رنگ مناسب را بر اساس گروه هدف خود تعیین کنید.

 

بهترین رنگ برای طرح شما، رنگی است که کاربران شما فکر می کنند بهترین است!

منبع