طراحی مینیمال، آری یا نه؟

Mohammad Reza Keikavousi

سبک مینیمال با شعار Less is More! یکی از سبک های طراحیست که به جهت سادگی و سهولت استفاده طرفداران زیادی دارد. مینمیالیسم یعنی تنها ضروری ترین اجزا در صفحه باشد. سبک مینمالیسم نه تنها در طراحی وب و موبایل، حتی در هنر، موسیقی و ادبیات هم کاربرد دارد.

 

 

 

 

یک صفحه وب را در نظر بگیرید. در طراحی مینیمال تب های غیرضروری، منوها و یا اجزای دیگری که نیاز یا هدف اساسی کاربر نباشد حذف می شوند. تفکر اصلی در این سبک دورکردن هرچه بیشتر شلوغی های صفحه است. این شلوغی ها از باکس های کنار صفحه گرفته تا دکمه های اضافی، منوهای کشویی و محتوای غیر ضروری را شامل می شود. سوالی که در این جا مطرح می گردد این است:

سبک مینیمالیسم چگونه به من کمکمی کند تا به هدف وب سایتم (هرچیزی که باشد) برسم؟

یک وب سایت مینیمالیسم معمولا شامل موارد زیر است:

فضای منفی:

فضای منفی رایج ترین جزء در یک طراحی مینیمال است. فضای منفی یعنی همان فضاهای خالی. وقتی صفحه شما فضای خالی داشته باشد، چشم تنها محتوای باقی مانده در صفحه را می بیند و دنبال می کند.

تصاویر بزرگ:

در حالیکه بعضی سایت های مینیمال صفحاتی خالی با یک متن هستند، برخی دیگر با استفاده از تصاویر بزرگ و واضحِ خدمت یا محصولی که ارائه می شود، به صفحه روح می دهند.

کنتراست:

صفحات معمولا سفید، سیاه یا طوسی به همراه رنگ نوشته واضح با کنتراست بالا نسبت به زمینه هستند تا خوانایی لازم را برای مخاطب داشته باشند.

تایپوگرافی مناسب:

در صفحات مینیمال به خاطر اهمیت نوشته ها در صفحه، تلاش می شود تا کلمات به صورت هنرمندانه ای با یکدیگر و تصاویر در تعادل باشند. فاصله مناسب خطوط، اندازه فونت، فاصله حروف و کلمات از یکدیگر و اندازه ها باید با دقت رعایت شوند.

 

فواید طراحی مینیمال:

بسیاری از کسب و کارها وب سایتی می خواهند که نرخ تبدیل بالا داشته باشد (نرخ تبدیل یعنی: کاربران عادی به مشتریان سایت یا کاربران وفادار تبدیل شوند). این دقیقا جایی است که مینمیال دیزاین به کمک می آید! شاید بپرسید چطور؟

پیمایش آسان(Easy Navigation):

فراموش نکنید که کاربران هیمشه عجله دارند! چرا میخواهید مجبورشان کنید که توضیحات زیاد خسته کننده شما را بخوانند یا مرتب بین صفحات جابه جا شوند؟ مثلا سایت لاپکا را ببینید. این سایت از فضاهای سفید زیاد و تصاویر بزرگ استفاده کرده است. در حقیقت چیز زیادی برای کلیک کردن در صفحه وجود ندارد. به خاطر همین چشمان کاربر نوشته را دنبال می کند و به call-to-action ها جذب می شود. بزرگترین مزیت آن اینست که کاربر درگیر انتخاب های زیاد و لینک های متعدد نمی شود. تنها چند گزینه محدود وجود دارد که پیمایش بین صفحات را ساده می کند.

سرعت لود بالاتر:

این یک اصل ثابت شده است که هر چه صفحه دیرتر لود شود، bounce rate صفحه بیشتر می شود و کاربران زودتر سایت را ترک می کنند (bounce rate شاخصی است که نشان می دهد چند درصد کاربران پس از باز کردن صفحه بلافاصله آن را ترک می کنند، که طبیعتا هر چه مقدار آن کمتر باشد وب سایت با ارزش تر است) در نتیجه وقتی صفحه دیر لود شود، کاربران منتظر نمی مانند. مسلما وب سایت های دیگر با سرعت لود بهتر منتظر آن هاست! و شما به سادگی کاربران سایت را از دست دادید!

سئو دوست(SEO Friendly):

طراحی های مینیمال برای ربات های موتورهای جستجو، ساده تر پیمایش(crawl) می شوند. معمولا کدهای درهم زیادی نه در سمت front و نه در سمت back آن ها وجود ندارد. به خاطر همین، وب سایتی که علاوه بر کاربران انسانی، ربات های جستجو را هم مد نظر قرار داده باشد، طبیعتا بسیار سریعتر در موتورهای جستجو سئو می شود. (همان طور که گفته شد سرعت لود بالای صفحه و bounce rate هم جزئی از فرآیند سئو هستند)

مشکلات کمتر:

هرچه وب سایت ساده تر باشد و امکانات، پلاگین ها و اجزای کمتری داشته باشد، کمتر ممکن است دچار مشکل شود و مدیریت آن آسان تر می گردد.

از مد نمی افتد!:

دنیای وب دائما در حال دگرگونی است و در هر بازه زمانی یک تِرِند طراحی مطرح می شود. در مقابل طراحی مینیمال به خاطر سادگی، به سرعت از رده خارج نمی شود. شما از اجزا و استایل هایی استفاده نکرده اید که فقط ترند روز باشند و کهنه شوند، بلکه از تصاویر واضح و تایپوگرافی اصولی برای رساندن پیام خود به مخاطب استفاده کرده اید.

یادآوری ساده:

سایت های شلوغ و در هم تنیده آنقدر اجزای زیادی دارند که بخاطرسپاری آن برای مغز مشکل است. اگر بازدیدکنندگان، سایت شما را بدون زحمت به خاطر بسپارند، با سرعت و قدرت بالا پیام خود را به آنان رسانده اید. این عمل در طراحی مینیمال ساده تر انجام می شود.

 

 

 

 

معایب طراحی مینمیال:

درحالیکه طراحی مینیمال فواید گفته شده را داشت، اما برای همه کسب و کارها و همه افراد مناسب نیست. زیرا:

ارتباط محدود دارد:

با کلمات و تصاویر کم، معرفی یک محصول یا خدمت پیچیده مشکل تر می شود. اگر شما فقط یک محصول یا سرویس ارائه می دهید، با استفاده از طراحی مینیمال به سادگی می توانید آن را معرفی کنید. اما مشکل زمانی آغاز می شود که محتوا، محصولات و خدمات شما زیاد باشد و احتیاج به تعامل زیاد کاربر داشته باشند. در نتیجه بهتر است رویکرد دیگری را برای طراحی انتخاب کنید.

زیادی خالی است!:

اگر طراحی وب سایت شما خوب در موردش فکر شده باشد و داده های مورد نیاز به صورت دقیق در صفحه چینش داشته باشند و معماری اطلاعات دقیقی را مد نظر داشته باشید، این مسئله مشکلی پیش نمی آورد. اما بعضی ها طوری از طراحی مینیمال استفاده می کنند که همه چیز به صورت پراکنده و ناقص با تایپوگرافی ضعیف پیاده سازی می شود و به ظاهر همه چیز ناتمام مانده است. در واقع در این مورد به جای یک طراحی تمیز و ساخت یافته، یک بیایان خالی ساخته اید که هیچ جایی برای فرود چشم وجود ندارد!

بدون خلاقیت است:

اگر شما سبک مینیمال را در جای اشتباه استفاده کنید ممکن است باعث عقبگرد شما شود. برای مثال اگر شما خلاقیت یا استعداد خاص خود را بخواهید به نمایش بگذارید، اما سایت شما یک صفحه خالی با تعدای کلمه باشد، ممکن است مخاطب را نسبت به ارزش های شما متقاعد نکند.

از رشد کسب و کار جلوگیری می کند:

اگر شرکت و کسب و کار شما رشد کند، ممکن است این طراحی برای شما دست و پا گیر باشد. برای کسانی که برنامه ریزی دقیق انجام داده باشند این مئسله مشکلی به وجود نمی آرود. اما اگر این اتفاق نیفتاده باشد، احتمالا نیاز به فضای دیگری برای معرفی محصولات و خدمات خود داشته باشید.

آیا باید مینمیالیست شوید؟!

مشاوران کسب و کار معمولا از شما می خواهند تا از رویکرد مینیمال به خاطر مسائلی که گفته شد صرف نظر کنید، در حالیکه عکاسان یا هنرمندان ترجیح می دهند تا با استفاده از این سبک طراحی کارهای خود را به نمایش بگذارند.

با وجود اینکه بسیاری از مردم، از دیدن طراحی مینیمال لذت می برند، اما هیچ وقت کاربر نهایی وب سایت یا محصول خود را فراموش نکنید. به صورت دقیق بررسی کنید که آیا کاربر نهایی شما از اینکه فقط ضروریات را در اختیار او قرار داده اید و پیمایش بین صفحات را برایش آسان کرده اید قدردان شماست یا کاربر غیرخلاقی است که از اینکه وب سایت به نظر او نیمه کاره می رسد احساس خوبی ندارد؟

بهتر است بگویم شما می توانید وب سایتی طراحی کنید که اجزای غیرضروری در آن حذف شده اند و پیمایش بین صفحات در آن آسان است بدون اینکه به صورت کامل مینمیال شده باشد. سبک هایی مانند فلت دیزاین یا متریال دیزاین با تکیه بر حذف عناصر غیرضروری و پیمایش آسان می تواند چاره کار باشد.